Aktuality   Predpoveď počasia Aktuálne počasie   Letoviská Voda Hory Snehové správy Web kamery Turist Info Zdravie Astro Pranostiky Slnko Mesiac Meniny Horoskopy Lunárny kalendár Agro Lexikón   Služby Kontakt
Vyhľadávanie
Náhľad kamier
 

Juraj

Svätecké meno Juraj je odvodené z gréckeho mena Georgios a v preklade znamená "roľník".

Na Slovensku je bežne zaužívané, ale Jurajov, Jurov, Jurkov, Ďurov či Ďurkov nájdeme, samozrejme v iných tvaroch, aj v zahraničí. V nemčine sa stretávame s menom Georg i Jorgen, v ruštine nájdeme až tri podoby - Georgij, Jurij a Jegor, čeština používa ekvivalent Jiří, poľština Jerzy, v maďarskom kalendári figuruje meno Gyorgy, vo francúzskom Georges, z taliančiny je známy Giorgio a zo španielčiny Jorge.

 

Marek

Marek je pôvodne meno rímskeho rodu, utvorené pravdepodobne z mena rímskeho boha vojny Marsa. V preklade znamená "bojovník".

Staršia podoba mena má tvar Markus, maďarská verzia je Márk, ale tiež Markus (s výslovnosťou Markuš), z taliančiny a španielčiny k nám prenikol tvar Marco, z ruštiny Mark.

Na Slovensku patrí meno Marek medzi pomerne zaužívané, spájajú sa ním v neoficiálnom styku používané oslovenia Marko, Maroš a Majo.

Zdroj: slovnik.dovrecka.sk, www.krstne-mena.eu
 UŽITOČNÉ INFORMÁCIE

 
 
Letenky
Pelikan