Aktuality   Predpoveď počasia Aktuálne počasie   Letoviská Voda Hory Snehové správy Web kamery Turist Info Zdravie Astro Pranostiky Slnko Mesiac Meniny Horoskopy Lunárny kalendár Agro Lexikón   Služby Kontakt
Vyhľadávanie
Náhľad kamier
 

Ľuboslav a Ľuboslava

Ľuboslav a Ľuboslava sú novšie mená slovanského pôvodu s významom "oslavujúci ľúbosť" alebo "ľúbiaci slávu". Majú rovnaké korene ako mená Ľubomír, Miroslav či blízke Miloslav. Z češtiny sú známe príbuzné Liboslav a Liboslava.

S nositeľmi týchto mien sa dnes už stretávame málokedy. V neoficiálnom styku mužov oslovujeme Ľubo, Ľuboš aj Slavo, ženy Ľuba, Ľubica, Ľubina i Slava.

Ľuboslav aj Ľuboslava sú aktívni ľudia, majú činorodý prístup k práci a horlivo sa púšťajú do všetkého, čo ich zaujme.

 

Matúš

Na Slovensku veľmi obľúbené krstné meno Matúš má hebrejský pôvod (Mattithjah) a v preklade znamená "dar boží". V gréčtine sa rozlíšili podoby Mattiás - Matej a Matthaios - Matúš. Pôvodným významom blízke sú aj mužské mená Bohdan, Božidar, Izidor, Teodor, Donát a Jonatán. Matúš má svoje ekvivalenty aj v iných jazykoch, napr. v latinčine Matthaeus, v češtine Matouš a v poľštine Mateusz.

Matúša oslovujeme Matúško, Maťko alebo Maťo.

Zvyčajne sú nositeľmi tohto mena precitlivení muži, ktorí sú plní záhad a tajomstiev, skrátka, ich život je pre druhých veľkou hádankou.

Zdroj: slovnik.dovrecka.sk, www.krstne-mena.eu
 UŽITOČNÉ INFORMÁCIE

 
 
Letenky
Pelikan