Aktuality   Predpoveď počasia Aktuálne počasie   Letoviská Voda Hory Snehové správy Web kamery Turist Info Zdravie Astro Pranostiky Slnko Mesiac Meniny Horoskopy Lunárny kalendár Agro Lexikón   Služby Kontakt
Vyhľadávanie
Náhľad kamier
Mesiac sa nachádza v znamení Panna.


29.11.2018 (12:08) - 01.12.2019 (15:49)

Zdravie  




    Panna ovplyvňuje pankreas, tenké a hrubé črevo, trávenie. Ráno vypite pohár teplej vody na prečistenie organizmu. Búrske oriešky, inak tiež arašidy, pomáhajú proti cukrovke a srdcovým ochoreniam vďaka vysokému obsahu rozpustnej vlákniny, ktorá spomaľuje vstrebávanie krvného cukru. Pôsobia priaznivo na nervovú sústavu, a dokonca chránia pred zubným kazom. Odporúča sa hrsť arašidov denne alebo jedna lyžica arašidového masla. Solené arašidy ale v žiadnom prípade! Navštívte kaderníka, zostrih aj trvalá dlhšie vydržia.


Záhrada  




    Odpracte opadané lístie, vyčistite a uschovajte záhradné náčinie, pripravte si lopatu na sneh. Zakryte kompost. Korene bobuľovín prikryte silnou mulčovacou vrstvou, ideálne je pazderie. Kmene stromov zabaľte do pletiva alebo rohože, ochránite ich pred ohryzovaním zverou.



Mesiac sa nachádza v znamení Vodnár.


10.12.2018 (00:39) - 13.12.2018 (13:40)

Zdravie  




    Vodnár ovplyvňuje lýtko, holeň, členok, pätu a kŕčové žily. Premasírujte si hnetením smerom k srdcu priehlavky, členky a lýtka. Pri odpočinku dajte nohy vyššie než srdce. Prevenciou proti kŕčovým žilám je dostatok vody v našom tele, dodržujte pitný režim. Náchylnosť ku kŕčovým žilám je dedičná, ak máte niekoho v rodine, kto nimi trpí, začnite s prevenciou. Pri sedavom zamestnaní noste preventívne v týchto dňoch sťahovacie pančuchy. Odporúčaná strava: jablká, hrušky, zelená listová zelenina, celozrnné cestoviny a pečivo, hnedá ryža a potraviny s vitamínom E (ovsené klíčky, avokádo, orechy), tekvicové a slnečnicové semená, ktoré navyše obsahujú potrebný zinok. Pohybujte nohami v členkoch, napnú sa lýtkové svaly, a tak dôjde k povzbudeniu krvného obehu. Zhlboka pritom dýchajte.


Záhrada  




    Ak nemrzne, vetrajte miestnosť, kde sú uskladnené ovocie a zelenina. Ak to počasie umožňuje, môžete ešte dokončiť záhradné práce (prikrytie záhonov, kompostu, ochranu drevín). Je čas na plánovanie a prezeranie literatúry, vyhľadávanie nových rastlín a nových nápadov, ako usporiadať záhradu na budúci rok.



Lunárny kalendár 




    Je spôsob počítania času, ktorý sa zakladá na pozorovaní mesačných cyklov. Jeho určujúcou jednotkou je synodický alebo aj lunárny mesiac - teda doba, za ktorú sa Mesiac vráti do rovnakej polohy voči Slnku vzhľadom na pozemského pozorovateľa. Najčastejšie trvá od novu do novu, je to vlastne doba vystriedania fáz Mesiaca. Lunárny mesiac trvá 29 dní 12 hodín 44 minút a 2,8 sekúnd, priemerne 29,5 dňa. V lunárnom roku sa tak striedajú 29 a 30 dňové mesiace. Lunárny rok má 354 dní – je teda kratší ako rok solárny (doba obehu Zeme okolo Slnka), ktorý má 365,25 dní. Na vyrovnanie straty sa približne každé tri roky vkladá priestupný mesiac. Priestupný rok má teda 13 mesiacov.

Všetkými znameniami zverokruhu prejde Slnko počas jedného roka, Mesiac počas jedného obehu okolo Zeme a v každom znamení zotrvá 2 až 3 dni, v priemere 2 a štvrť dňa.

V lunárnom kalendári sú zohľadnené všetky fázy a postavenia Mesiaca voči Slnku a Zemi, v akom znamení zverokruhu sa nachádza, jeho pribúdanie, ubúdanie, približovanie či vzďaľovanie sa od Zeme, všetky vplyvy, ktoré pôsobia a ovplyvňujú nielen prírodu, ale aj všetky živé organizmy na našej planéte, teda aj nás, naše telo a psychiku...

Zdroj: Lunárny kalendár 2018, Lunárny kalendár Krásnej panej 2018

 
 
Letenky
Pelikan