Aktuality   Predpoveď počasia Aktuálne počasie   Letoviská Voda Hory Snehové správy Web kamery Turist Info Zdravie Astro Agro Postreky Lexikón   Služby Kontakt
Vyhľadávanie
Náhľad kamier
SIGNALIZAČNÁ SPRÁVA ÚKSÚP   /11.8.2017 - 15.8.2017/

Úplné znenie
Pri mínerke pórovej upozorňujeme na výhodné použitie mechanického spôsobu ochrany prikrývaním porastov póru netkanými textíliami. Musí sa vykonať ešte pred začiatkom rojenia múch, teda približne v polovici augusta, najneskôr do 20.8. Netkané textílie pripomínajú textil, avšak sú tenšie a ľahšie. Majú široké použitie, pričom jedným z nich je ochrana proti škodcom, a to najmä u druhov, ktoré nalietavajú na porasty z okolitého terénu. Nemožno ich použiť na ochranu pred škodcami, ktorí prekonávajú časť svojho vývoja v pôde. Textílie sa podľa hmotnosti delia na viacero druhov, pričom najčastejšie sa používajú textílie s hmotnosťou 17 gramov na m2. Porasty sa prikrývajú tak, aby textília presahovala za okraj porastu aspoň 20 cm. Proti odviatiu vetrom sa okraj textílie zaťaží pôdou, prípadne kameňmi alebo latkami. Textília sa z porastu odstráni až vtedy, keď pominie nebezpečenstvo náletu škodcu. Pri mínerke to býva najskôr koncom septembra.
Ďalej opätovne upozorňujeme na molice v porastoch zelenín. Ich výskyt je toho roku pomerne vysoký, naďalej narastá, čomu napomáhajú nepretržité vhodné podmienky pre vývoj ďalších generácií škodcu. Ochrana je pomerne zložitá, je nevyhnutné striedať prípravky aj počas jednej vegetácie. Chemické ošetrenie sa robí až pri zistení výskytu škodcu! Na monitorovanie molíc sa v skleníkoch odporúča vyvesiť Stopset alebo Žlté lepové doštičky. Proti molici lastovičníkovej na kapustovej zelenine nie je momentálne povolený žiadny prípravok. Proti molici skleníkovej sú povolené prípravky:

- do papriky Calypso 480 SC (aj MB) a iba v malospotrebiteľskom balení Calypso Al,

- do rajčiakov Calypso 480 SC a iba v MB Calypso Al, ďalej Karate Zeon 5 CS (aj MB), Lambda 50 CS, Lambdol a Star Verso a iba v MB Samuraj a maximálne 2-krát za sezónu Mospilan 20 SP (aj MB), Aceta, Green Mospi, Yoroi a Zonna,

- do uhoriek Calypso 480 SC, Karate Zeon 5 CS, Lambda 50 CS, Lambdol a Star Verso a iba v MB Samuraj a Calypso Al,

- do tekvicovej zeleniny Scatto,

- do kapustovej zeleniny, tekvicovej zeleniny, rajčiaku a baklažánu Neemazal T/S.
Postrek sa odporúča zopakovať minimálne 2-3-krát v intervale 3-5-7 dní. Proti imágam škodcu je možné použiť nižšiu koncentráciu, proti larvám je potrebná vyššia koncentrácia.

Skrátená verzia


- pórmínerka pórová – prikrývanie porastov približne v polovici augusta, najneskôr do 20.8. netkanými textíliami s hmotnosťou 17 gramov na m2 tak, aby textília presahovala za okraj porastu aspoň 20 cm a okraj sa zaťaží pôdou, kameňmi alebo latkami. Textília sa z porastu odstráni najskôr koncom septembra.

- uhorky, šalát, rajčiak, paprika, fazuľa, kapustová zelenina, jahody a okrasné rastlinymolice – chemické ošetrenie sa robí až pri zistení výskytu škodcu! Na monitorovanie molíc sa v skleníkoch odporúča vyvesiť Stopset alebo Žlté lepové doštičky. Proti molici lastovičníkovej na kapustovej zelenine nie je momentálne povolený žiadny prípravok. Proti molici skleníkovej sú povolené prípravky:

o do papriky Calypso 480 SC (aj MB) a iba v malospotrebiteľskom balení Calypso Al,

o do rajčiakov Calypso 480 SC a iba v MB Calypso Al, ďalej Karate Zeon 5 CS (aj MB), Lambda 50 CS, Lambdol a Star Verso a iba v MB Samuraj a maximálne 2-krát za sezónu Mospilan 20 SP (aj MB), Aceta, Green Mospi, Yoroi a Zonna,

o do uhoriek Calypso 480 SC, Karate Zeon 5 CS, Lambda 50 CS, Lambdol a Star Verso a iba v MB Samuraj a Calypso Al,

o do tekvicovej zeleniny Scatto,

o do kapustovej zeleniny, tekvicovej zeleniny, rajčiaku a baklažánu Neemazal T/S.
Postrek sa odporúča zopakovať minimálne 2-3-krát v intervale 3-5-7 dní.


Ing. Stanislav Barok
ÚKSÚP – OOR
11.8.2017

Pršať zatiaľ stále nechce. Preto naďalej platí, že múčnatkové ochorenia ohrozujú všetky porasty plodín, pre ktoré sú hospodársky významné.

Možno niektorí vinohradníci tomu neveria, ale múčnatka toho roku môže spôsobiť aj hospodárske straty. Preto stále platí potreba pravidelného intenzívneho ošetrovania! To, že nevidno momentálne príznaky na bobuliach, je úplne normálne, v tomto období to býva skôr výnimočné. Po zmene podmienok na vlhkejšie, teda po intenzívnejších zrážkach, bude príznakov v neošetrovaných alebo nesprávne ošetrovaných vinohradoch neúrekom.

Upozorňujeme aj na múčnatku mrkvovú napádajúcu mrkvu a petržlen. Najúčinnejšie sú preventívne opatrenia, a to dodržanie normy výsevku (príliš nepresievať, aby neboli prehustené porasty), neprehnojovanie dusíkom, ničenie burín a včasné jednotenie. Na chemickú ochranu sú povolené do mrkvy prípravky Askon (aj v malospotrebiteľskom balení - MB) a Score, do mrkvy a petržlenu Signum (aj MB, max. 2-x za sezónu), Luna Experience (max. 1-2-x za sezónu), Kumuluis WG (aj MB), Sira 800 WG, Sirus a Thiovit Jet (aj MB) a do koreňovej zeleniny všeobecne Sulfurus. Okrem toho je povolený biologický prípravok Serenade Aso. V zásade sa ošetruje až pri zistení prvých príznakov choroby, preventívne len výnimočne v miestach s pravidelnými výskytmi a mimoriadne priaznivými podmienkami, ktoré v tomto roku trvajú.

Ďalej upozorňujeme na molice v porastoch zelenín. Molica skleníková škodí najmä na uhorke, šaláte, rajčiaku, paprike, fazuli, jahodách a okrasných rastlinách a molica lastovičníková len na kapustovej zelenine. Ochrana je pomerne zložitá, pretože škodca má viac generácií do roka, preto je nevyhnutné striedať prípravky aj počas jednej vegetácie. Chemické ošetrenie sa robí až pri zistení výskytu škodcu! Na monitorovanie molíc sa v skleníkoch odporúča vyvesiť Stopset alebo Žlté lepové doštičky. Proti molici lastovičníkovej na kapustovej zelenine nie je momentálne povolený žiadny prípravok. Proti molici skleníkovej sú povolené prípravky:

- do papriky Calypso 480 SC (aj MB) a iba v malospotrebiteľskom balení Calypso Al,

- do rajčiakov Calypso 480 SC a iba v MB Calypso Al, ďalej Karate Zeon 5 CS (aj MB), Lambda 50 CS, Lambdol a Star Verso a iba v MB Samuraj a maximálne 2-krát za sezónu Mospilan 20 SP (aj MB), Aceta, Green Mospi, Yoroi a Zonna,

- do uhoriek Calypso 480 SC, Karate Zeon 5 CS, Lambda 50 CS, Lambdol a Star Verso a iba v MB Samuraj a Calypso Al,

- do tekvicovej zeleniny Scatto,

- do kapustovej zeleniny, tekvicovej zeleniny, rajčiaku a baklažánu Neemazal T/S.

Postrek sa odporúča zopakovať minimálne 2-3-krát v intervale 3-5-7 dní. Proti imágam škodcu je možné použiť nižšiu koncentráciu, proti larvám je potrebná vyššia koncentrácia. V skleníkových podmienkach možno používať aj biologickú ochranu pomocou prípravkov En-Strip (užitočný organizmus Encarsia formosa), Ercal (užitočný organizmus Eretmocerus eremicus) a Mirical (užitočný organizmus Macrolophus caliginosus). Prirodzenými nepriateľmi molíc sú aj rôzne druhy lienok. Pre ich praktické použitie je pomerne málo skúseností, pri nižších výskytoch by pri umelom nasadení asi 1 ks na 1 rastlinu alebo 20-30 ks na 1 skleník mohli obmedziť škody.

Zdroj: ÚKSÚP
 UŽITOČNÉ INFORMÁCIE

 
 
Letenky
Pelikan