Aktuality   Predpoveď počasia Aktuálne počasie   Letoviská Voda Hory Snehové správy Web kamery Turist Info Zdravie Astro Agro Postreky Lexikón   Služby Kontakt
Vyhľadávanie
Náhľad kamier
SIGNALIZAČNÁ SPRÁVA ÚKSÚP   /10.7.2017 - 16.7.2017/

Úplné znenie
V tejto správe by sme chceli upozorniť na plesňové ochorenia. Hoci v najintenzívnejších pestovateľských oblastiach Slovenska je sucho a dlhodobo prší málo, v hornatejších častiach Slovenska a v podstate v celom Prešovskom kraji a väčšej časti Banskobystrického kraja prší celkom výdatne. Až tak, že v týchto lokalitách sú vhodné podmienky pre mnohé plesne či iné choroby vyžadujúce vlhkejšie podmienky, a nie sú vhodné podmienky pre múčnatky.
Pre pleseň zemiakovú na zemiakoch a rajčiakoch možno na presnejšie určenie potreby ošetrovania využiť podrobnú signalizáciu pre 56 lokalít Slovenska zverejňovanú týždenne na stránke www.uksup.sk. Zároveň pri zemiakoch platí, že potreba intenzívneho ošetrenia je u všetkých odrôd bez ohľadu na ich skorosť z hľadiska zberu. Neošetrujú sa iba odrody, ktoré budú zberané do 14 dní.
Pleseň uhorková v porastoch uhoriek a inej tekvicovej zeleniny patrí medzi plesne náročné na vyššie teploty a vlhkosť zároveň, preto jej škodlivosť nie je zatiaľ katastrofálna. Chemickú ochranu treba začať po objavení sa prvých príznakov. Povolené sú prípravky Acrobat MZ WG, Cozep, Aliette 80 WG (aj v malospotrebiteľskom balení – MB, max. 2-x, aj do inej tekvicovej zeleniny), Previcur Energy (aj MB), Champion 50 WG, Banko 500 SC (max. 1-x), Bravo 500 (max. 2-x), Green Bra (max. 2-x), Dithane M 45 (aj do inej tekvicovej zeleniny), Dithane DG Neo Tec, Novozir MN 80 (aj do inej tekvicovej zeleniny), Ridomil Gold MZ 68 WG, Kuprikol 50 (aj MB, aj do inej tekvicovej zeleniny), Infinito SC (aj MB, max. 3-x) a iba do rýchliarní Tanos 50 WG (aj MB, max. 4-x, aj do cukiet).
Ďalej upozorňujeme na septóriovú škvrnitosť zeleru. Choroba sa prejavuje tvorbou drobných sivohnedých škvŕn so žltým okrajom. Pri silnom napadnutí celé listy žltnú a odumierajú. Preventívne chorobu obmedzuje dôkladná likvidácia pozberových zvyškov, správne striedanie plodín (opakované pestovanie zeleru na tej istej ploche najskôr po 3 rokoch, radšej aj viac) a výber odolných odrôd. Nakoľko sa choroba prenáša aj osivom, treba na výsev použiť zdravé, prípadne morené osivo. V poľných podmienkach sa ošetruje po zapojení porastu, kedy sa predlžuje čas ovlhčenia listov, ale najčastejšie až po objavení sa prvých príznakov. V súčasnosti je povolený jeden meďnatý prípravok, a to Kuprikol 50 v dávke 3-4 kg na ha.
Pre jablone a hrušky platí okrem posledného upozornenia na obaľovača jablčného aj potreba ochrany proti múčnatke, proti ktorej treba ošetrovať každých 12-14 dní. Ochrana proti chrastavitosti je potrebná najmä v rovnakých oblastiach ako proti vyššie spomínaným plesniam. V prípade veľmi silných výskytov roztočov alebo roztočcov je potrebná ochrana aj proti nim.
Ešte pripomíname ochranu proti voškám na všetkých plodinách s ich silným výskytom.
 
Skrátená verzia
- zemiaky a rajčiakypleseň zemiaková – na presnejšie určenie potreby ošetrovania možno využiť podrobnú signalizáciu pre 56 lokalít Slovenska zverejňovanú týždenne na stránke www.uksup.sk. Zároveň pri zemiakoch platí, že potreba intenzívneho ošetrenia je u všetkých odrôd bez ohľadu na ich skorosť z hľadiska zberu. Neošetrujú sa iba odrody, ktoré budú zberané do 14 dní.
- uhorky a iná tekvicová zeleninapleseň uhorková – chemickú ochranu treba začať po objavení sa prvých príznakov. Povolené sú prípravky Acrobat MZ WG, Cozep, Aliette 80 WG (aj v malospotrebiteľskom balení – MB, max. 2-x, aj do inej tekvicovej zeleniny), Previcur Energy (aj MB), Champion 50 WG, Banko 500 SC (max. 1-x), Bravo 500 (max. 2-x), Green Bra (max. 2-x), Dithane M 45 (aj do inej tekvicovej zeleniny), Dithane DG Neo Tec, Novozir MN 80 (aj do inej tekvicovej zeleniny), Ridomil Gold MZ 68 WG, Kuprikol 50 (aj MB, aj do inej tekvicovej zeleniny), Infinito SC (aj MB, max. 3-x) a iba do rýchliarní Tanos 50 WG (aj MB, max. 4-x, aj do cukiet).
- zelerseptóriová škvrnitosť zeleru – preventívne chorobu obmedzuje dôkladná likvidácia pozberových zvyškov, správne striedanie plodín (opakované pestovanie zeleru na tej istej ploche najskôr po 3 rokoch, radšej aj viac) a výber odolných odrôd. Na výsev treba použiť zdravé, prípadne morené osivo. V poľných podmienkach sa ošetruje po zapojení porastu, kedy sa predlžuje čas ovlhčenia listov, ale najčastejšie až po objavení sa prvých príznakov. V súčasnosti je povolený jeden meďnatý prípravok, a to Kuprikol 50 v dávke 3-4 kg na ha.
- jablone a hruškymúčnatka a chrastavitosť, roztoče alebo roztočce.
- vošky na všetkých plodinách s ich silným výskytom.
 

Ing. Stanislav Barok
ÚKSÚP – OOR
10.7.2017

Pršať zatiaľ stále nechce. Preto naďalej platí, že múčnatkové ochorenia ohrozujú všetky porasty plodín, pre ktoré sú hospodársky významné.

Možno niektorí vinohradníci tomu neveria, ale múčnatka toho roku môže spôsobiť aj hospodárske straty. Preto stále platí potreba pravidelného intenzívneho ošetrovania! To, že nevidno momentálne príznaky na bobuliach, je úplne normálne, v tomto období to býva skôr výnimočné. Po zmene podmienok na vlhkejšie, teda po intenzívnejších zrážkach, bude príznakov v neošetrovaných alebo nesprávne ošetrovaných vinohradoch neúrekom.

Upozorňujeme aj na múčnatku mrkvovú napádajúcu mrkvu a petržlen. Najúčinnejšie sú preventívne opatrenia, a to dodržanie normy výsevku (príliš nepresievať, aby neboli prehustené porasty), neprehnojovanie dusíkom, ničenie burín a včasné jednotenie. Na chemickú ochranu sú povolené do mrkvy prípravky Askon (aj v malospotrebiteľskom balení - MB) a Score, do mrkvy a petržlenu Signum (aj MB, max. 2-x za sezónu), Luna Experience (max. 1-2-x za sezónu), Kumuluis WG (aj MB), Sira 800 WG, Sirus a Thiovit Jet (aj MB) a do koreňovej zeleniny všeobecne Sulfurus. Okrem toho je povolený biologický prípravok Serenade Aso. V zásade sa ošetruje až pri zistení prvých príznakov choroby, preventívne len výnimočne v miestach s pravidelnými výskytmi a mimoriadne priaznivými podmienkami, ktoré v tomto roku trvajú.

Ďalej upozorňujeme na molice v porastoch zelenín. Molica skleníková škodí najmä na uhorke, šaláte, rajčiaku, paprike, fazuli, jahodách a okrasných rastlinách a molica lastovičníková len na kapustovej zelenine. Ochrana je pomerne zložitá, pretože škodca má viac generácií do roka, preto je nevyhnutné striedať prípravky aj počas jednej vegetácie. Chemické ošetrenie sa robí až pri zistení výskytu škodcu! Na monitorovanie molíc sa v skleníkoch odporúča vyvesiť Stopset alebo Žlté lepové doštičky. Proti molici lastovičníkovej na kapustovej zelenine nie je momentálne povolený žiadny prípravok. Proti molici skleníkovej sú povolené prípravky:

- do papriky Calypso 480 SC (aj MB) a iba v malospotrebiteľskom balení Calypso Al,

- do rajčiakov Calypso 480 SC a iba v MB Calypso Al, ďalej Karate Zeon 5 CS (aj MB), Lambda 50 CS, Lambdol a Star Verso a iba v MB Samuraj a maximálne 2-krát za sezónu Mospilan 20 SP (aj MB), Aceta, Green Mospi, Yoroi a Zonna,

- do uhoriek Calypso 480 SC, Karate Zeon 5 CS, Lambda 50 CS, Lambdol a Star Verso a iba v MB Samuraj a Calypso Al,

- do tekvicovej zeleniny Scatto,

- do kapustovej zeleniny, tekvicovej zeleniny, rajčiaku a baklažánu Neemazal T/S.

Postrek sa odporúča zopakovať minimálne 2-3-krát v intervale 3-5-7 dní. Proti imágam škodcu je možné použiť nižšiu koncentráciu, proti larvám je potrebná vyššia koncentrácia. V skleníkových podmienkach možno používať aj biologickú ochranu pomocou prípravkov En-Strip (užitočný organizmus Encarsia formosa), Ercal (užitočný organizmus Eretmocerus eremicus) a Mirical (užitočný organizmus Macrolophus caliginosus). Prirodzenými nepriateľmi molíc sú aj rôzne druhy lienok. Pre ich praktické použitie je pomerne málo skúseností, pri nižších výskytoch by pri umelom nasadení asi 1 ks na 1 rastlinu alebo 20-30 ks na 1 skleník mohli obmedziť škody.

Zdroj: ÚKSÚP
 UŽITOČNÉ INFORMÁCIE

 
 
Letenky
Pelikan