Aktuality   Predpoveď počasia Aktuálne počasie   Letoviská Voda Hory Snehové správy Web kamery Turist Info Zdravie Astro Agro Postreky Lexikón   Služby Kontakt
Vyhľadávanie
Náhľad kamier
Signalizačná správa ÚKSÚP

Úplné znenie
Po neskorej februárovej i marcovej zime pomaly prichádza jar a s ňou prebudenie vegetácie.
Z ovocných stromov sa najskôr ošetrujú broskyne, ktoré napáda veľmi nebezpečná choroba – kučeravosť broskyňových listov. Pri jej silnom výskyte môže dôjsť až k úplnému výpadku úrody, pri opakovaných viac rokov po sebe nasledujúcich výskytoch aj k odumretiu celých stromov. Pre šírenie tejto choroby je potrebné vlhké a daždivé počasie a nižšie teploty okolo 10oC. Hube vyhovujú skôr nižšie ako vyššie teploty. Najdôležitejšie sú dažde v období pučania priamo do rozvíjajúcich sa púčikov, vlhkosť alebo sucho dlho pred pučaním nemá väčší vplyv na výskyt tejto choroby. Podľa predpovede počasia má byť do piatku 16. marca premenlivých s teplotami okolo 10oC. Najúčinnejšou ochranou proti kučeravosti je správne načasovaný postrek, a to v období nalievania sa púčikov, keď sa začínajú z púčikov vysúvať prvé vrcholčeky zelených lístkov. Je to veľmi krátky čas, ktorý je pre dobrú účinnosť rozhodujúci. Aj z tohto dôvodu je potrebné veľmi presne sledovať túto fenofázu a ošetrovať presne v správnom čase! Neošetruje sa iba v období, keď sa očakávajú mrazy, ktoré sú po vyššie uvedenom dátume predpovedané. Preto odporúčame ošetrovať až v období, kedy skutočne pominie návrat mrazivého počasia a vyčkať na krátkodobú 3-dňovú presnú predpoveď, či skutočne tieto mrazy v najbližší víkend prídu.
Vysokú účinnosť vykazujú najmä meďnaté prípravky Cuproxat SC (aj v malospotrebiteľskom balení – „MB“), Champion 50 WG (aj MB) alebo Kuprikol 50 (aj MB), pri ktorých pri správnom ošetrení možno dosiahnuť jedným postrekom uspokojivé výsledky. Iba pri pokračujúcom vlhkom a chladnom počasí, ktoré predlžuje pučanie a tým aj možnosť infekcie, a najmä v prípade dažďa priamo do pučiacich púčikov, odporúčame ešte jeden postrek, ale už organickými fungicídmi, ako sú Delan 700 WDG, Dion 700 WG, Dithane M 45 alebo Syllit 400 SC a v malospotrebiteľskom balení aj Syllit 65. Tieto možno použiť samozrejme aj pri pučaní. Druhé ošetrenie treba vykonať 7-14 dní po prvom ošetrení najneskôr do začiatku kvitnutia stromov. Ošetrenie po kvitnutí sa už neodporúča, nakoľko má veľmi nízky účinok. Množstvo postrekovej tekutiny by malo byť vyššie, a to 1 000 litrov na ha. Po kvitnutí je potrebné poškodené listy mechanicky odstrániť.
Na porastoch hlavne ozimného cesnaku škodí mucha fúzavka cesnaková. Vylieta skoro na jar pri teplotách nad 10oC. Po viacerých dňoch s touto teplotou sa dá očakávať kladenie vajíčok. V tomto roku už prvé takéto oteplenie bolo, ale predpovedaný návrat zimy jej rojenie určite zastaví. Postrek má význam iba v lokalitách s pravidelnými výskytmi, a to prípravkami Karate zeon 5 CS (aj MB), Lambda 50 CS a Lambdol (všetky v koncentrácii 0,05 %), ktorý možno o 14 dní po prvom postreku zopakovať. Jarný cesnak fúzavka nenapadá.

Skrátená verzia

- broskyne – kučeravosť broskyňových listov – v období nalievania sa púčikov, keď sa začínajú z púčikov vysúvať prvé vrcholčeky zelených lístkov (je potrebné veľmi presne sledovať túto fenofázu a ošetrovať presne v správnom čase!) meďnaté prípravky Cuproxat SC (aj v malospotrebiteľskom balení – „MB“), Champion 50 WP (aj MB) a Kuprikol 50 (aj MB) (na druhé ošetrenie nie sú vhodné, pretože spôsobujú popálenie listov), a organické fungicídy Delan 700 WDG, Dion 700 WG, Dithane M 45, Syllit 400 SC a v malospotrebiteľskom balení aj Syllit 65. Neošetruje sa iba v období, keď sa očakávajú mrazy, ktoré sú po 16. marci predpovedané. Preto odporúčame ošetrovať až v období, kedy skutočne pominie návrat mrazivého počasia a vyčkať na krátkodobú 3-dňovú presnú predpoveď, či skutočne tieto mrazy v najbližší víkend prídu.
- ozimný cesnak – fúzavka cesnaková vylieta skoro na jar pri teplotách nad 10oC. V tomto roku už prvé takéto oteplenie bolo, ale predpovedaný návrat zimy jej rojenie určite zastaví. Chemická ochrana má význam iba v lokalitách s pravidelnými výskytmi, a to prípravkami Karate zeon 5 CS (aj MB), Lambda 50 CS a Lambdol (všetky v koncentrácii 0,05 %). O 14 dní po prvom postreku možno vykonať druhé ošetrenie.

Ing. Stanislav Barok

ÚKSÚP – OOR
12.3.2018

Pršať zatiaľ stále nechce. Preto naďalej platí, že múčnatkové ochorenia ohrozujú všetky porasty plodín, pre ktoré sú hospodársky významné.

Možno niektorí vinohradníci tomu neveria, ale múčnatka toho roku môže spôsobiť aj hospodárske straty. Preto stále platí potreba pravidelného intenzívneho ošetrovania! To, že nevidno momentálne príznaky na bobuliach, je úplne normálne, v tomto období to býva skôr výnimočné. Po zmene podmienok na vlhkejšie, teda po intenzívnejších zrážkach, bude príznakov v neošetrovaných alebo nesprávne ošetrovaných vinohradoch neúrekom.

Upozorňujeme aj na múčnatku mrkvovú napádajúcu mrkvu a petržlen. Najúčinnejšie sú preventívne opatrenia, a to dodržanie normy výsevku (príliš nepresievať, aby neboli prehustené porasty), neprehnojovanie dusíkom, ničenie burín a včasné jednotenie. Na chemickú ochranu sú povolené do mrkvy prípravky Askon (aj v malospotrebiteľskom balení - MB) a Score, do mrkvy a petržlenu Signum (aj MB, max. 2-x za sezónu), Luna Experience (max. 1-2-x za sezónu), Kumuluis WG (aj MB), Sira 800 WG, Sirus a Thiovit Jet (aj MB) a do koreňovej zeleniny všeobecne Sulfurus. Okrem toho je povolený biologický prípravok Serenade Aso. V zásade sa ošetruje až pri zistení prvých príznakov choroby, preventívne len výnimočne v miestach s pravidelnými výskytmi a mimoriadne priaznivými podmienkami, ktoré v tomto roku trvajú.

Ďalej upozorňujeme na molice v porastoch zelenín. Molica skleníková škodí najmä na uhorke, šaláte, rajčiaku, paprike, fazuli, jahodách a okrasných rastlinách a molica lastovičníková len na kapustovej zelenine. Ochrana je pomerne zložitá, pretože škodca má viac generácií do roka, preto je nevyhnutné striedať prípravky aj počas jednej vegetácie. Chemické ošetrenie sa robí až pri zistení výskytu škodcu! Na monitorovanie molíc sa v skleníkoch odporúča vyvesiť Stopset alebo Žlté lepové doštičky. Proti molici lastovičníkovej na kapustovej zelenine nie je momentálne povolený žiadny prípravok. Proti molici skleníkovej sú povolené prípravky:

- do papriky Calypso 480 SC (aj MB) a iba v malospotrebiteľskom balení Calypso Al,

- do rajčiakov Calypso 480 SC a iba v MB Calypso Al, ďalej Karate Zeon 5 CS (aj MB), Lambda 50 CS, Lambdol a Star Verso a iba v MB Samuraj a maximálne 2-krát za sezónu Mospilan 20 SP (aj MB), Aceta, Green Mospi, Yoroi a Zonna,

- do uhoriek Calypso 480 SC, Karate Zeon 5 CS, Lambda 50 CS, Lambdol a Star Verso a iba v MB Samuraj a Calypso Al,

- do tekvicovej zeleniny Scatto,

- do kapustovej zeleniny, tekvicovej zeleniny, rajčiaku a baklažánu Neemazal T/S.

Postrek sa odporúča zopakovať minimálne 2-3-krát v intervale 3-5-7 dní. Proti imágam škodcu je možné použiť nižšiu koncentráciu, proti larvám je potrebná vyššia koncentrácia. V skleníkových podmienkach možno používať aj biologickú ochranu pomocou prípravkov En-Strip (užitočný organizmus Encarsia formosa), Ercal (užitočný organizmus Eretmocerus eremicus) a Mirical (užitočný organizmus Macrolophus caliginosus). Prirodzenými nepriateľmi molíc sú aj rôzne druhy lienok. Pre ich praktické použitie je pomerne málo skúseností, pri nižších výskytoch by pri umelom nasadení asi 1 ks na 1 rastlinu alebo 20-30 ks na 1 skleník mohli obmedziť škody.

Zdroj: ÚKSÚP
 UŽITOČNÉ INFORMÁCIE

 
 
Letenky
Pelikan